כפר הילדים והנוער "נווה יהודה" נס ציונה

כפר הילדים והנוער “נווה יהודה” נס ציונה

כפר ילדים זה הוקם בשנת 1977 והוא מן הותיקים במפעל להכשרת ילדי ישראל. זוהי פינת חמד הנחבאת אל הכלים. המקום השקט והירוק מעניק תחושה ביתית חמה. ב”נווה יהודה” מתחנכים 96 ילדים בגילאי 6 – 18 ב- 8 משפחתונים. 15 ילדים נוספים מהעיר, מגיעים לכפר מדי יום למועדונית היום הפועלת במקום, ומשרתת את ילדי העיר.

כמו בכל כפרי הילדים של המפעל להכשרת ילדי ישראל, גם כפר זה פועל ע”פ שיטה חינוכית ייחודית אותה פיתח המפעל להכשרת ילדי ישראל והמכונה המודל החינוכי משפחתי – מודל המשלב רעיון פנימייה עם תא משפחתי. בבסיס המודל עומדת האמונה כי ילדים קטנים, גדלים ומתפתחים בצורה הטובה ביותר כאשר יש להם סביבה משפחתית תומכת הכוללת זוג הורים המעניקים חום, תמיכה ואהבה לילדיהם.

המפעל מספק לילדים סביבה משפחתית הכוללת “זוג הורים” נשוי המשמש כהורים חלופיים הקולטים לתוך משפחתם ילדים נוספים הזקוקים לאהבתם, הנחייתם ותמיכתם. יחס אישי זה, אוירה משפחתית תומכת וצוות מקצועי המספק סיוע נפשי ולימודי, יוצר חוויה מתקנת עבורם, וסביבה רגשית יציבה החשובה להתפתחותו הבריאה של הילד כבוגר עצמאי התורם לחברה. כל הפעולות המתבצעות במשפחות רגילות נעשות במשפחתונים של המפעל ובכללם הליכה לבתי הספר הרגילים של הקהילה.

מטרת הכפר היא לספק לילדים בית חם, להעלות את רמתם החינוכית של הילדים ע”י חינוך לערכים ושיתופם באווירה חברתית נאותה. לשקם ולשלב אותם , להעלות את דימויים העצמי ותחושת ההזדהות עם דמויות אב ואם מטפחים ואכפתיים ולהקנות להם יסודות איתנים שיסייעו להם בבגרותם.

בכפר צוות ניהולי, טיפולי , חינוכי ומשקי- האמון על צרכי הילדים בכל דבר וענין.

בשנת הלימודים תשע”ח נפתח משפחתון “שותפים לדרך” בשיתוף עיריית נס ציונה המיועד לילדי העיר הזקוקים להשגחה עד לשעות הערב. במידת הצורך נשארים הילדים ללון בכפר.

לצד הלימודים הסדירים מתקיים מערך תמיכה לימודי חברתי הכולל:
שעורי עזר: סיוע אישי ותמיכה לכל ילד במסגרת שעורי העזר הניתנים ע”י מורים מקצועיים.
ספריה: עשירה ומגוונת המסייעת לשינוי והגברת הרגלי הקריאה.
חוגים: הילדים משתתפים בחוגי המתנ”ס המקומי ובמערך החוגים המגוון שבכפר.
תרפיה באמנות: טיפול ייחודי המיועד לסייע לילדים המתקשים בביטוי מילולי של רגשותיהם.
חונכות אישית: פעילות שבועית מגוונת עם חונכים מחברת HP ומבסיס חיל האויר תל נוף .
מועצת תלמידים: בבית הילדים מועצת תלמידים הנבחרת בהליך דמוקרטי. ובה דנים בנושאים מגוונים.
חברי מועצת התלמידים לוקחים חלק פעיל בקביעת הפעילות החינוכית לילדים.
פעילויות ספורטיביות: הכפר מעודד השתתפות פעילה ומקצועית בענפי ספורט מגוונים כמו ריצה וכדורגל
“הסוכריה”: פרויקט ייחודי המאפשר לילדים להתנסות בהוצאת כספים ובחסכון באמצעות כרטיס נטען
שבאמצעותו ניתן להוציא כספים ולהפקיד כספים ובעזרתו לומדים הילדים ניהול פיננסי נבון ונכון
פעילויות קיץ: פעילויות הנאה לילדים חסרי בית

כפר הילדים התברך בקליטת ילדי עולים מן העדה האתיופית, מרוסיה ומאמריקה הלאטינית ואנו גאים בשילובם המוצלח של אלה בחברה הישראלית .

הכפר זוכה לשיתוף פעולה מלא עם אנשי הקהילה המאמצים בחגים ובשבתות ילדים חסרי בית. כמו כן לכפר יש חוג ידידים הפועל בהתנדבות ובו חברים תושבי העיר נס ציונה.

“לפני כשלוש שנים, הגעתי ל”נווה יהודה” שבנס ציונה, נכנסתי להכיר את הקבוצה ומיד התרשמתי לטובה. אינני יודע היכן יכולתי להיות היום ללא החינוך, התמיכה והאמון שנתנו בי והקנו לי אנשי הצוות והילדים עצמם. הייתי ילד אלים, מרדן ועצוב ולא היו לי הרבה חברים. במבט חטוף אל העבר אני רואה שלוש שנים של חוויות. כיום מתרוצצות בי התלבטויות רבות לגבי השנה הבאה , כמו איזה מן חברים יהיו לי, איזה מן מדריכים באיזו פנימייה אהיה ואני מאמין שמחשבות אלו חולפות בראשו של כל בוגר. אני מאמין שאני מאוד מאוד אתגעגע לילדי הקבוצה שלי, משום שגדלנו יחד והם כמו אחים שלי. אני לא אשכח, אותם ובוודאי גם לא אשכח את מדריכי שהם דואגים לי ואוהבים אותי בדיוק כהורים אמיתיים. אני מאחל לקבוצה הצלחה בעתיד, ולמדריכים הצלחה בטיפול וחינוך הקבוצה ממש כמו שהצליחו איתי, ושימשיכו להיות עשר כמו שהם. ” (א.א.)

אם הנכם מעוניינים לסייע לנו בקידום רמת השירותים לה ראויים ילדים אלה, נשמח לספק לכם מידע נוסף ואף לערוך לכם סיור בכפר הילדים.

הנהלת הכפר: בנימין חן הלוי – מנהל, ענבל סינוואני סויקיס – מנהלת שירות טיפולי, אילני שריג – מנהלנית, קרן גופמן – רכזת חינוך

כתובת: רח’ מרגולין 1 נס ציונה 70400  טלפון: 9404454 – 08 פקס 9407645 08