כפר הילדים והנוער "נווה גלים" אשדוד

כפר הילדים והנוער “נווה גלים” אשדוד

כפר הילדים והנוער נוסד בשנת 1977. הוא שוכן במרכז העיר בלב שכונה ותיקה של העיר אשדוד ברובע א’. בשל מיקומו זה והגישה לשירותיה היומיומיים של הקהילה משתלבים הילדים בשירותים העירוניים הניתנים לכלל תושבי העיר. כפר הילדים הינו מתחם פנימייתי המושתת על המודל המשפחתי ובו מתחנכים 84 ילדים בגילאי 6 – 17, בשבעה משפחתונים.

מטרת הכפר מתמקדת בשני תחומים מרכזיים:
בחינוך הפורמלי – צמצום הפערים הלימודיים
ובהרחבת החינוך הבלתי פורמלי – תוך סיפוק צרכיהם הבסיסיים של הילדים, החיוניים להתפתחותם התקינה.

המודל המשפחתי מאפשר לילדים לעבור חוויה מתקנת של גדילה והתפתחות במסגרת משפחתית מתפקדת, תוך התייחסות ותשומת לב אישית לקשייהם ומצוקותיהם. להשקעה בילדים אלו בשלב זה של חייהם חשיבות מכרעת לעיצובם בעתיד כבוגרים המועילים לעצמם ולחברה.

כפר הילדים הפך בשנים האחרונות לכפר ילדים קהילתי. מרבית הילדים המוצאים מביתם באשדוד, ממשיכים את חינוכם באותם בתי ספר אליהם הלכו עוד לפני יציאתם מהבית. במסגרת הפיכתו של כפר הילדים לקהילתי מנסה המפעל לשתף ולערב את ההורים בתהליך החינוכי של ילדיהם. תהליך אשר דורש עבודה מאומצת, אמיצה ועקבית לשינוי בסיס הקשר שבין הילד להוריו.

כפר הילדים הקהילתי מנסה לשלב בין מתן מענה לצרכיו הפיסיים, הרגשיים והחינוכיים של הילד שלא יכול לקבלן בבית הוריו, לבין שמירה בצורה המקסימלית האפשרית על מקומו של הילד בבית הוריו ועל מתן הטיפול בבית הוריו. בהתאמה, מדובר באוכלוסייה של ילדים הנזקקים לטיפול מחוץ לבית, שיכולים להפיק מהמשך קשר רציף עם בני משפחתם ושהוריהם מביעים רצון ומוערכים כבעלי יכולת להיעזר בטיפול המוצע.

בנוסף מתקיימות פעילויות חינוכיות טיפוליות מגוונות הכוללות:
תרפיה באמנויות: טיפול ייחודי המיועד לסייע לילדים המתקשים בביטוי רגשותיהם באופן מילולי.
תגבור לימודי: לבגרויות הוראה משקמת ושעורי עזר בתחומי הליבה
ספריה: ספריה עיונית עשירה הכוללת מחשבים, מרכז קשב וספרית השאלה, הפתוחה בשעות אחה”צ.
פעילות מוסיקאלית ענפה הכוללת חבורת זמר, מקהלה ונגנים.
פינת חי: בה זוכים הילדים לטיפול באמצעות בע”ח.
פעילויות קיץ: המשלבות למידה והנאה לילדים נעדרי עורף משפחתח
מועצת תלמידים: נבחרת בהליך דמוקרטי, יוזמת ומפעילה פעילויות שונות ומעורבת בקבלת החלטות.
פרויקט בני מצווה: מופעל בכפר שנים רבות, פועל בתיאום עם המשפחות הביולוגיות והפך לשם דבר.
פעילות הורים וילדים: המאפשרת חיזוק הקשר של הילדים למשפחותיהם הביולוגיות באמצעות סדנאות , הדרכות ופרויקטים משותפים
בנק הילדים: בכפר הוקמה חנות/בנק המאפשרת לילדים להתנסות בהוצאת כספים ובחסכון באמצעות
כרטיס מגנטי אישי נטען באמצעותו ניתן למשוך ולהפקיד כספים ובעזרתו לומדים הילדים ניהול פיננסי נבון ונכון

פרויקט ייחודי בכפר הינו אומנויות הבמה
בשנים האחרונות הוקמה בכפר קבוצת תאטרון. התאטרון הינו כלי שיקומי והעצמתי המאפשר צמיחה ובניית כוחות. דרמה ומשחק הינם כלים המאפשרים לילדים להביע את עצמם. הקבוצה עובדות עם בימאי מקצועי תוך עידוד פעילות ספונטאנית, וגיוס משאבים אישיים: דמיון, תנועה, חושים, רגש, חשיבה ודיבור.

קבוצת התאטרון שהחלה לפעול בתחילת תש”ע העלתה לא מכבר הפקות תאטרליות של הסרט “הלהקה”, “קזבלן” ו”שיער”, במשכן לאומנוית הבמה בפני יותר מאלף אנשים וזכתה לשבחים רבים. קבוצה זו גם זכתה לצאת לסבב הופעות בערים שונות בצרפת, המופעים ריגשו מאוד את אנשי הקהילות היהודיות שנהנו לארח את הילדים המקסימים והמוכשרים.

סיפורו של אבי (שם בדוי)
אבי הגיע לכפר הילדים בגיל 8 בהמלצת פסיכולוג בית הספר, לאחר שנהג להפריע למהלך השעורים, לא למד כלל וצבר פערים לימודיים עצומים למרות הפוטנציאל הרב הטמון בו. גם בבית לא מצא אבי את מקומו בין חמשת אחיו ולא זכה להתיחסות הולמת. אבי הגיע לכפר, קטן ומפוחד והמפגש הראשוני עם ילדי המשפחתון ועם הורי הבית היה מורכב. בבית הספר היו לו בעיות התנהגות, קשה היה לו להתרכז, התחצף למוריו ולא השקיע מאומה בלימודים. אט אט ובהדרגה התרגל אבי למסגרת המשפחתון בכפר הילדים, לילדים שאיתם חי ולצוות החינוכי.

אבי טיפס מדרגה אחר מדרגה, חודש חודש ושנה שנה. הטיפוס היה קשה והיו בו הרבה מעידות, אך במאמצים משותפים של הורי הבית, בנות השירות שליוו אותו, הפסיכולוג והעו”ס, הצליח אבי להגיע לרמת התנהגות הולמת ביותר. כיום אבי מתנהג בצורה בוגרת, הוא ילד אחראי, השתפר בצורה ניכרת בלימודים והגיע להשגים מרשימים ביותר. אבי מכהן כיום כיו”ר מועצת התלמידים בבית הספר ואף נבחר ליו”ר מועצת החניכים בכפר אשר הפכה לחלק מחייו היום יומיים.

אם הנכם מעוניינים לסייע לנו בקידום רמת השירותים לה ראויים ילדים אלה, נשמח לספק לכם מידע נוסף ואף לערוך לכם סיור בכפר הילדים.

הנהלת הכפר: שמעוני פרץ – מנהל, ענת לאור – מנהלת שירות טיפולי, גדי טרקיי – רכז חינוך

כתובת: רח’ ההסתדרות 17, ת.ד. 30 אשדוד 77100 טלפון: 8563776 -08 פקס: 8525024 –08