כפר הילדים והנוער עפולה עילית ע"ש לו ואן ליבן

כפר הילדים והנוער הממלכתי-דתי עפולה עילית ע”ש לו ואן ליבן

כפר הילדים הממלכתי דתי הגדול ביותר של המפעל להכשרת ילדי ישראל. נוסד בשנת 1980, ושוכן למרגלות גבעת המורה, בבירת עמק יזרעאל במרכזו של אזור טובל בירק.

בכפר מתחנכים 92 ילדים בגילאי 6 – 18 בשמונה משפחתונים. 30 ילדים נוספים מגיעים לכפר מדי יום במסגרת מועדונית יום ופנימיית יום שפועלות בכפר, ונהנים ממגוון הפעילויות שבו.

מטרות הכפר: להעניק לילדים תחושה של בית ומשפחה, להוות מודל משפחתי זמני לחיקוי והזדהות, תוך סיפוק צרכיהם הנפשיים-רגשיים. חינוך לערכים וליהדות על פי התפיסה הציונית דתית בסובלנות ובדרכי נועם. צורת חיים זו מאפשרת לנו להתייחס לכל ילד וילד באופן אינדיבידואלי ולסייע לו לממש את מלוא הפוטנציאל האישי והלימודי הטמון בו. להכינו להשתלבות חברתית נאותה, אזרחות טובה ועצמאות אישית, מתוך תקווה שבבוא היום, יוכל להתמודד עם המציאות החברתית- התרבותית, בצורה הנורמטיבית המקובלת.

אופיו המסורתי של הכפר, בא לידי ביטוי בחיי היום יום, בשבתות בחגים ובשמחות. בבית הכנסת, שבתחומו ניתנים שיעורי תורה אחר הצהרים, ובמהלך השבת, בה מתקיימות פעולות חברתיות ותורניות.

לצד הלימודים הסדירים מתקיים אחה”צ מערך תמיכה לימודי חברתי המותאם לצרכי הילדים וכולל:
תראפיה באמנויות: טיפול ייחודי המיועד לסייע לילדים המתקשים בביטוי רגשותיהם באופן מילולי.
תגבור לימודי: לבגרויות הוראה משקמת ושעורי עזר בתחומי הליבה
ספריה: ספריה עיונית עשירה הכוללת מחשבים, מרכז קשב וספרית השאלה, הפתוחה בשעות אחה”צ.
מועדונית משפחתית: המאפשרת לילדי הקהילה שירותי חינוך, משק חומרה.
חוגים: ילדי הכפר משולבים במערך החוגים שבכפר, במתנ”ס המקומי ובתנועת הנוער “צד”ק”.
פעילות מוסיקאלית ענפה הכוללת חבורת זמר, מקהלה ונגנים.
פעילויות קיץ המשלבות למידה והנאה לילדים חסרי בית
“סולמות”: בשיתוף התזמורת הפילהרמונית, מאפשר לילדינו באמצעות המוסיקה ככלי – להגשים את יכולותיהם, למצב את דימויים העצמי, ולפרוץ את מעגלי המצוקה
מועצת תלמידים: נבחרת בהליך דמוקרטי, יוזמת ומפעילה פעילויות שונות ומעורבת בקבלת החלטות.
פרויקט בני מצווה: מופעל בכפר שנים רבות, פועל בתיאום עם המשפחות הביולוגיות והפך לשם דבר.
פעילות הורים וילדים: המאפשרת חיזוק הקשר של הילדים למשפחותיהן הביולוגיות באמצעות סדנאות , הדרכות ופרויקטים משותפים

בוגרי הכפר מצליחים בחלקם הגדול להשתלב במסגרות המשך, לשרת ביחידות קרביות בתפקידי פיקוד במסגרת שירותם בצה”ל ולהשתלב כאזרחים טובים בחברה הישראלית.

” תודה….תודה על השנים שגדלתי והתחנכתי פה. הגעתי לכפר בישנית ובלי בטחון עצמי, המדריכים שלי שהם כמו הורים בשבילי, העניקו לי את החינוך הטוב ביותר, הם לימדו אותי להבדיל בין טוב לרע. גם הכפר היה שותף בחינוך, אני משתתפת בשיעורי עזר ובחוגים כמו אורגן, חליל ואנגלית. מעולם לא חלמתי שאני אופיע על במה מול קהל והנה – הפכתי לילדה מוכשרת גם מבחינה לימודית. והיום כשאני מסתכלת אחורה אני מבינה שזה היה כדאי. למרות כל האכזבות שהיו לי בעבר, כעת הפכתי לילדה בוגרת, עצמאית, ובעלת ביטחון עצמי המסוגלת להתמודד בדרך חדשה. כעת- כשאני חושבת על העזיבה, גופי מצטמרר ואני רוצה לדחות את המחשבה הזאת, שיום אחד אעזוב את הכפר שהיה לי לבית, תודה לכל צוות הכפר שסייע לי לאורך הדרך” (י.א.)

אם הנכם מעוניינים לסייע לנו בקידום רמת השירותים לה ראויים ילדים אלה, נשמח לספק לכם מידע נוסף ואף לערוך לכם סיור בכפר הילדים.

הנהלת הכפר: אשר בן שימול – מנהל, ליאורה וויצמן – מנהלת שירות טיפולי, ענת שושני – מנהלנית, גבי אוחיון – רכז חינוך

כתובת: רח’ החיננית פינת יצחק שדה, ת.ד. 1003, עפולה עילית 18532 טלפון: 04-6593970, פקס: 04-6594390

OLYMPUS DIGITAL CAMERA